
Kevés országban van olyan jelentősége az észak-dél választóvonalnak, mint Angliában. A délt leginkább Londonnal és a környező tehetős kisvárosokkal azonosítják, az északot pedig a komor ipar- és bányászvárosokkal – ahol a Munkáspárt hagyományos szavazóbázisa él. Szimbolikus jelentősége is van tehát annak, hogy egy londoni emberi jogi ügyvéd után liverpooli születésű vezetője lesz a pártnak (és persze miniszterelnöke Nagy-Britanniának), aki manchesteri polgármesterként szerzett nevet a politikában. Vagy ha jobban tetszik: egy Arsenal-szurkolót egy Everton-drukker követ. Andy Burnham mindent meg is tesz azért, hogy egyértelmű legyen, honnan jön és kiket képvisel – de se neki, se a pártjának nincs más választása.
„Ha nem érted, hogy az egyenlőtlenség hogyan határozza meg manapság a politikát, ha az elemzésedet nem arra a tényre alapozod, hogy az emberek képtelenek megélni, és hogy a korábban magától értetődő dolgok már nem megfizethetők, akkor nem érted, mi folyik itt”
– reagált május végén Burnham Tony Blair kritikájára, aki esszében próbálta óvni a Munkáspártot egy baloldali fordulattól.
Hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások. Légy te az első!