beszélj szabadon! minden cikk kommentelhető.

„Az ellenőrzések meg fognak történni” – Iránba akarnak menni az atomenergia-ügynökség emberei

Német Szilvi - 2026.06.24 13:41:35

„Az ellenőrzések meg fognak történni” – Iránba akarnak menni az atomenergia-ügynökség emberei

Az ENSZ atomenergia-ügynökségének vezetője szerint Iránnak el kell fogadnia a nemzetközi ellenőrök visszatérését a nukleáris létesítményeibe, hiába próbálják ezt egyes vezetők utólag relativizálni. Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) főigazgatója Japánban arról beszélt: az Egyesült Államok és Irán között a múlt héten létrejött előzetes megállapodás egyértelműen rögzíti, hogy a nukleáris anyagokkal és létesítményekkel kapcsolatos tevékenységeket az IAEA felügyelete mellett kell végrehajtani – számolt be róla a BBC.

„Az ellenőrzések meg fognak történni” – mondta Grossi, hozzátéve, már dolgoznak a részleteken, vagyis azon, hogy mikor, milyen eljárásrend szerint és pontosan mely helyszíneken jelenhetnek meg a szakembereik.

A kérdés az elmúlt napokban komoly vitát váltott ki Washington és Teherán között. J. D. Vance amerikai alelnök hétfőn még arról beszélt, hogy Irán beleegyezett az IAEA-ellenőrök visszatérésébe. Másnap az iráni külügyminisztérium már azt közölte, hogy erről nem született részletes megállapodás, és nem tervezik, hogy hozzáférést adjanak a nukleáris létesítményekhez, amelyeket a tavalyi amerikai légicsapások értek.

Donald Trump erre reagálva azt mondta, Irán „teljes mértékben beleegyezett” az ellenőrzésekbe, az iráni cáfolatokat pedig hamis állításoknak nevezte.

Grossi szerint politikai kommunikációs csata zajlik a nyilvánosság előtt. „Van, aki azt mondja, hogy igen, más azt, hogy nem” – fogalmazott. Szerinte azonban a vita lényegében eldőlt, mert a két ország vezetői által aláírt megállapodásban egyértelműen szerepel az IAEA felügyeleti szerepe.

A háttérben a 14 pontos amerikai–iráni egyetértési nyilatkozat áll, amelyben a felek vállalták, hogy 60 napon belül megpróbálnak végleges nukleáris megállapodást kötni. A dokumentum szerint rendezni kell az Irán által felhalmozott dúsított urán sorsát is. A szöveg minimumkövetelményként írja elő, hogy a magas dúsítású uránt helyben kell hígítani, mégpedig az IAEA ellenőrzése mellett.

A kérdés különösen érzékeny, mert az ENSZ szakemberei jelenleg nem tudják pontosan, mi történt Irán nukleáris készleteivel a háború után. Bár az ellenőrök ebben a hónapban meglátogathatták a bushehri atomerőművet, továbbra sem kaptak hozzáférést azokhoz a kulcsfontosságú létesítményekhez, amelyeket az amerikai és izraeli támadások értek.

Az IAEA szerint emiatt nem lehet megállapítani, mekkora Irán dúsítotturán-készlete, hol tárolják azt, és hogy Teherán valóban leállította-e a dúsítást. A készlet jelentős részét feltehetően az iszfaháni nukleáris komplexum föld alatti alagútjaiban őrzik.

A háború előtt az IAEA becslése szerint Irán 440 kilogramm 60 százalékos tisztaságúra dúsított uránnal rendelkezett. Ez még nem fegyverminőségű anyag, de további dúsítással elméletileg tíz atombomba előállításához is elegendő lehetne.


Hozzászólások

Még nincsenek hozzászólások. Légy te az első!