
Hőhullámos, jó reggelt! Újra itt a 444 napindító (de nem az egyetlen) hírlevele, benne az elmúlt nap főbb híreivel, anyagaival.
Magyar Péter a parlamentben ismertette a Tisza terveit a közjogi méltóságok – köztük Sulyok Tamás –, és egyéb „Orbán-bábnak” nevezett személyek eltávolításáról, valamint a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállításáról. A fideszesek diktatúrát kiáltottak, a kormánypárti és az ellenzéki képviselők pedig egymást ekézték – élő közvetítésünk a parlamenti adok-kapokról itt olvasható vissza. Magyar később arról beszélt, hogy a hivatal akár állami kontroll alá is helyezheti azokat a magáncégeket, amelyek nem megfelelően bánnak a közbeszerzésen elnyert közpénzekkel – a hivatalról szóló társadalmi egyeztetés már elindult, és nyolc napig tart majd.

A beszédből kiderült, hogy egy új alaptörvény-módosítással, azon belül is egy mondattal szüntetnék meg Sulyok megbízatását, míg az alkotmánybírák egy részét – köztük Polt Pétert – életkori korlátozással távolítják el. Megírtuk azt is, hogy a Fidesz-KDNP fele kereshetne új munkát a ciklus végén, ha a kormány valóban 12 évben maximálja a országgyűlési képviselői mandátumokat. (Gulyás Gergely szerint a 12 éves parlamenti mandátumkorlátozás nem visszamenőleges hatályú.) És oda a Fidesz bosszúja: visszaadná az Alkotmánybíróság teljes hatáskörét a tiszás alaptörvény-módosítás.
Magyar a parlament után a 444 stúdiójában beszélt az általa Tisztítótűznek nevezett műveletről, és válaszolt a kérdéseinkre. Kiderült, hogy háromnapos kihelyezett kormányülés lesz a hétvégén. Magyar az ATV-ben azt is elárulta, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal állami kontroll alá helyezheti azokat a magáncégeket, amelyek nem megfelelően bánnak a közbeszerzésen elnyert közpénzekkel. A kormányfő szerint a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal az egyik legerősebb hivatal lesz az unióban.

A XIII. kerület pár héttel a nagy letartóztatási hullám előtt még kötött egy 9 milliárdos szerződést a parkfenntartási botrány egyik cégével. Egy földügylet is összeköti Bánki Erik családját Gy. Tamással, akit a fővárosi korrupciós ügy kapcsán állítottak elő. És nyomoz a rendőrség a győri fideszes média ügyében is.

Keir Starmer a brit kormány és a Munkáspárt éléről is lemondott, utódja valószínűleg riválisa, Andy Burnham lesz – egy évtizeden belül ő lehet a hetedik brit miniszterelnök.

A lengyel elnöki hivatal megpróbálta elmagyarázni, Mussolini, Nagy Katalin és Gerhard Schröder miért birtokolhatja még mindig a kitüntetést, amit Zelenszkijtől elvettek.
20 évente ugyanaz: egy 18 éves és 11 hónapos játékos 19-es mezben meglövi élete első világbajnoki gólját. Az egyikük Lionel Messi, aki ezen a vb-n elsőként hagyott ki tizenegyest, fél órán belül két rekordot is megdöntött.

Munkaszünet meccsnapon és morabeza: focilázban ég a Zöld-foki-szigetek, ahol minden apró sikert értékelni tudnak.
És volt Borízű hang is.
Hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások. Légy te az első!