
Kaszanyi azt mondja, az elmúlt 16 évben egyszerű emberként élte az életét, a politikához nem értett, most drukkol a Tiszának.
Több mint egy hete tart a kánikula, de a neheze még csak most jön. A jövő hét közepéig szinte naponta emelkedik majd a hőmérséklet, pedig már most is elviselhetetlen a hőség, a hétvégére 40 fok lesz vagy még annál is melegebb.
Az ország vízművei is kemény hétvége előtt állnak. A vízfogyasztás ilyenkor még inkább megnő, vannak részei az országnak, ahol már egy hete lajtos kocsikból hozzák a vizet, pedig hol volt akkor még a 40 fok?
Súlyos gondok vannak Zalában, a legcsapadékosabb megyében. Zalaszentgróton és környékén, de Zalaegerszegen is korlátozni kellett a vízfogyasztást. A legtöbb ember komolyan veszi a korlátozást – különösen, ha a vécét se tudja lehúzni –, de a szolgáltató szerint mindig vannak olyan, akik, ha éppen van víz, gyorsan locsolnak egyet vagy feltöltik a medencéjüket. Ez most különösen nagy felelőtlenség. Bezárt a kehidai fürdő, több településen csak lajtos kocsikból jutnak vízhez az emberek, a honvédség is segít feltölteni a zalai víztározókat.

Kisebb-nagyobb korlátozást kellett bevezetni egy sor Pest megyei településen. Régi agglomerációs probléma ez, sokan kiköltöztek ugyan Budapestről, de a környékbeli infrastruktúra nem tartott lépést az új lakóparkok építésével, a lakosságszám növekedésével. Az utakon dugók vannak, lassan már nem csak csúcsforgalomban, zsúfoltak a buszok, vonatok, hévek, kevés az óvodai, iskolai férőhely, a bölcsődékről nem is beszélve, túlterhelt az egészségügy.
Mende egy tipikus agglomerációs település Budapest szélétől mindössze 12 kilométerre. A községet kettészeli a mindig zsúfolt, a jászságiak által is használt 31-es út – 2029-ig kellene elkezdeni az elkerülő út építését –, és évek óta gond van az ivóvízzel is. Na nem olyan, mint 1963-ban, amikor a folyammá dagadt Tápió használhatatlanná tette a falu kútjainak nagy részét. Vezetékes ivóvíz nem volt, így a a lakosság negyede, 900-1000 ember hosszú éveken át messziről volt kénytelen cipelni a vizet.
Nem került be az országos hírekbe, de az elmúlt hétvégén Mendén is volt egy kisebb riadalom. Olvasónk szerint „hosszabb-rövidebb időre maradtak megfelelő ivóvízellátás nélkül a hőségriadó közepén”. A szolgáltató a telefonos érdeklődésre azt közölte a helyiekkel, hogy a tározók tele vannak, a problémát egy műszaki hiba okozta, forduljanak az önkormányzathoz. A polgármester szerint minden fejlesztést elvégeztek, a hiba a vízműnél van. „Különösen aggasztónak tartjuk, hogy a hőségben kisgyermekes családok, idősek és betegek órákra víz nélkül maradhattak. Semmilyen segítséget nem kaptunk” – írta olvasónk. A vízszolgáltatás péntektől vasárnapig akadozott, az önkormányzat hétfőn vízkorlátozást rendelt el, ami a mai napig tart. „Mi vödrökben tároltunk vizet, hogy szükség esetén használni tudjuk a mosdót, valamint 5 literes palackokat töltöttünk meg, hogy legalább mosakodni és főzni tudjunk – írta. – Nem locsoljuk a kertet, nincs medencénk, kizárólag az alapvető szükségleteinkhez szerettünk volna vízhez jutni.”
Az évek óta visszatérő problémákért sokan a lakóparki fejlesztéseket teszik felelőssé. Az ügyben egy petíció is született, a szerzője így fogalmaz: „Különösen elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a település fejlődésével és az új lakóingatlanok számának növekedésével párhuzamosan a vízellátási problémák továbbra sem rendeződtek megnyugtató módon.” A petícióban egyebek mellett azt követelik, hogy mutassák be: az új lakóparkok és fejlesztések milyen módon befolyásolják a település vízellátását.
A falu szélén épülő Hét Domb Lakóparkot annak idején Hadházy Ákos is kipécézte. Kaszanyi József polgármester ugyanis építési vállalkozóként érdekelt volt a projektben.
Hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások. Légy te az első!